ss

Soğuk Oda Konteyner

Soğuk Oda Konteyner

Kişi ya da kuruluşların barınma veya koruma amaçlı bir takım yapılar üretilmiştir. İhtiyaçların karşılanabilmesi için gerekli bütçeyi en aza indirmek amacı ile üretime geçmiş olan bu yapılara konteyner adı verilmektedir. Konteynerlerin en yaygın kullanım alanlarından bir diğeri de depo amaçlı kullanılmasıdır. Fabrikalarda bu gibi yapılarla sıkça karşılaşılır. Konteynerlerin en belirgin özelliklerinin başında taşınabilir yapıda olmaları gelmektedir. Taşınabilir yapıda olmaları tercih edilmelerinde ki en ön planda tutulan sebeptir. Soğuk Oda Konteyner yapıları genellikle soğuk alanlarda muhafaza edilmesi gerekilen erzaklar için kullanılmaktadır. Bu yiyeceklere örnek verecek olursak, et, balık, narenciye, sebze, meyve, süt ve meyve sularını söyleyebiliriz.

Soğuk Oda Konteyner yapıları yiyeceklerin muhafaza edilmesi gerekilen soğuklukta saklanması için çözüm olarak insanların yönelebilecekleri en ekonomik yöntemdir. Bu yapıları ilk olarak konumlandırdığınız alandan başka bir alana özelliklerini kaybettirmeden gönül rahatlığı ile taşıyabilirsiniz. Bu yapıları sipariş etme sürecinde bilmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk olarak muhafazasını sağlamak istediğiniz ürünlerin bilincinde olmanın yanı sıra ürün için gerekli olan soğuk alanın ne derece de olması gerektiğinin de bilincinde olmalısınız. Bu hususta sipariş verirken soğukluk derecesini ve alanın ölçüsünü belirtmelisiniz. Bu yapıların dış kısmında koruyucu metal malzemeler bulunmaktadır. Bu malzeme sayesinde yapı her türlü hava koşuluna veya dıştan gelen etkenlere karşı dayanıklı olarak satışa sunulmaktadır. Bu yapıların bir diğer avantajlıda her ortamda rahatça kullanıla bilinmesidir. En cazip özelliklerinden bir diğeri olan jeneratör bağlayabilme özelliği bulunan bu yapılar bu sayede soğukluk sevisinden bir şey kaybetmez.

Soğuk Oda Konteyner

Soğuk Oda Konteyner gibi yapılar bulunmasıydı kişiler oldukça fazla maliyetler ödeyerek farklı çözümlere yönelim sağlayacaklardı. Oysaki bu yapılar kullanışlı, taşınabilir ve ekonomik özellikleri ile ihtiyaç sahiplerinin akıllarına ilk gelen çözüm yolu olarak bilinmektedir. Geçen her zaman diliminde bu yapıların kullanım alanı oldukça geniş bir hal aldı. Bu yapılar sayesinde insanlar barınma ve muhafaza gibi ihtiyaçlarını zamandan tasarruf ederek kısa sürede ekonomik fiyatlarla karşılayabilmektedirler. İstediğiniz ölçüde bir yapı satın alabilmeniz gelişen teknoloji ile mümkün bir hal almıştır.

Soğuk Hava Deposu Maliyeti

Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan ülkemizde pek çok farklı meyve ve sebze üretilmektedir. Meyve ve sebze üretimi konusunda dünyada ilk sıralarda olan ülkemizde bu üretim çokluğundan dolayı Soğuk Hava Deposu Maliyeti ihtiyacı da doğmuştur. Soğuk hava depoları özelliklerine göre meyve ve sebzeleri yaklaşık olarak 1 seneye kadar bozulmadan saklayabilmektedir. Ayrıca soğuk hava depoları meyveleri sebzeleri istenilen zamanlarda piyasaya sunmayı da uzun süre taze saklama özelliğinden dolayı kolaylaştırıyor. Ülkemizde üretilen yaş meyve ve sebze yaklaşık olarak 45 milyon ton kadardır. Bu üretim sayısının ülkemize parasal olarak yansıması ise yaklaşık 45 milyar Türk Lirası olmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Maliyeti Hesaplama

Soğuk hava depoları son yıllarda özellikle üreticiler tarafından çok tercih edilmektedir. Anadolu' da da soğuk hava deposu kullanımı sıklaşmıştır. Ülkemiz pek çok meyve ve sebzenin üretimi konusunda dünyada ilk sıralarda. Kayısı üretiminde ve kiraz üretiminde dünyada birinci olan ülkemiz, çilek üretiminde dünya ikincisi ve nar ile elma üretiminde dünya üçüncüsüdür. Soğuk Hava Deposu Maliyeti Hesabı ise istenilen soğutma sisteminin teknolojisine ve deponun büyüklüklerine göre yapılıyor. Soğutma sektöründe bir rekabet oluşması ve soğuk hava deposu talebinde bulunan üreticilerin bu konu hakkında bilgi sahibi olmaması bazı soğuk hava depolarının çok daha ucuza mal olmasına neden olmaktadır.

Ucuz Depo Size Sorun Yaratır

Üreticiler Soğuk Hava Deposu Maliyeti arasında çoğu zaman en uygun fiyatlı olanı seçmeye çalışıyorlar. Lakin ucuz fiyatlı soğuk hava depoları en fazla 2 sezon sonunda soğutma özelliğini kaybedecektir. Bu da demek oluyor ki ucuz fiyatlı soğuk hava depoları uzun vadede aslında kâr değil zarar getirir. Bir soğuk hava deposunun ya da atmosfer kontrollü soğuk hava deposunun maliyeti çok gibi görünse de uzun vadede size daha fazla kâr sağlayacaktır. Ayrıca soğuk hava depoları saklayacağınız ürüne göre özel olarak da üretilmektedir. Soğuk hava depoları çoğu zaman kiralanabilmektedir. Lakin 1 metrekarelik alanın kira fiyatı yüksek olduğu için üreticiler kiralamak yerine soğuk hava depolarına yatırım yapmayı daha çok tercih etmektedirler. 

 

Soru Sorun