ss

Zırhlı Güvenlik Kabini

Zırhlı Güvenlik Kabini

EMNİYETLİ ÖZELLİKLERİ İLE ZIRHLI GÜVENLİK KABİNİ

            Güvenlik güçleri her alanda tedbirli olmak zorundadır. İster askeri saha da, ister emniyet güçleri içerisindeki kolluk kuvvetleri her an tehlikelerle yüz yüze olmaktadır. Bu nedenle kullandıkları araç ve gereçlerin tedbirli özelliklerinin bulunması gereklidir. Bu alanda Zırhlı Güvenlik Kabini her alandaki güvenlik personelleri ile nöbet ya da kontrol noktaları olarak kullanabilecekleri araçlar olmaktadırlar. Kullanım alanlarına göre farklı tasarımlarda yer alabilen bu kabinlerin güvenlik alanında özellikleri aynı olacaktır. Yapı olarak ise iç ve dış cephelerde kullanılan konteyner malzemelerine ek olarak zırhlı bir yapı bulunmaktadır. En çok tercih edilen modellerde ölçüler ise 165 cm, 180 cm, 230 cm özelliklerinde seçenekler olmaktadır.

            Personelin mesaisini güvenli olarak sürdürebilmesi adına özellikle kontrol noktalarında ya da inceleme yaptıkları özel alanlarda Zırhlı Güvenlik Kabini kullanımları tercih edilmektedir. Bu modüller içerisinde ek güvenlik donanımları da bulunmaktadır. Bu donanımlar bütünleşik bir güvenlik konsepti oluşturulmasında kullanılmaktadır Alarm sistemi en önemli özellikler arasında yer almakta ve muhtemel bir güvenlik tehlikesinde ana birimleri bu şekilde uyarabilme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında güvenlik kamerası sistemi çok daha önemli olmaktadır. Çünkü güvenlik personeli sadece bulunduğu yerde bir kontrol sağlamanın yanında kurulacak güvenlik kamerası sistemi ile kendi güvenliğini de tehlikeye atmadan bulunduğu alanın güvenliğini sağlayabilecektir. Ayrıca güvenlik kameraları ile yapılan kayıtları gerekli birimlere göndererek te iletişim ve genel anlamda bir güvenlik konsepti sağlanmış olacaktır.

Zırhlı Güvenlik Kabini

            Bu tür kabinlerin karakollarda, askeri birimlerde ve konsolosluk girişlerinde kullanılmasının yanında özel firmaların güvenlik personelleri içinde tercih edildiği görülmektedir. Zırh düzeyi Zırhlı Güvenlik Kabini modellerinde BR7 düzeyinde oldukça dayanıklı olmaktadır. Hem güvenliği sağlama, hem de oldukça dayanıklı olma konusunda mükemmel özelliklere sahip olan bu modeller zırh delici mermiler, el bombalarına karşı da dayanıklılık içermektedir. Tüm bu özelliklerin yanında klima, elektrikli ısıtıcı gibi çeşitli cihazlar ile de tam teşkilatlı bir kabin olarak kullanımlara hazır olmaktadır. Farklı tasarımlar, güvenlik özellikleri yanında iç kısımda kullanılabilecek döner koltuklar, çelik dolaplar, masa hatta lavabo gibi bölümlerde bu kabinler içerisinde yer alabilecek özellikler arasında yer alabiliyor.

Zırhlı Kulübe

Güvenlik amaçlı üretilen araçların başında çoğu kişi silahları sayar. Silahların yanında değişik araç gereç de güvenlik kavramını desteklemek amacıyla üretilebilir. Özel veya resmi binaların, çok sayıda apartmandan oluşan sitelerin, fabrika gibi tesislerin giriş ve çıkış kapılarında görmeye alıştığımız kontrol noktaları da aslında bir çeşit güvenlik yaratabilir. Şimdi bu kontrol noktalarına konan bekçi kulübeleri kuvvetlendiriliyor ve çelikten oluşan zırh ile kaplanıyor. Sonuçta kurşun geçirmeyen Zırhlı Kulübe ortaya çıkıyor. İnsana güzel şeyler çağrıştıran bir kavram olmasa bile gerekli bir kavram olduğu, hatta hayat kurtardığı bir gerçek. Temel yapısı gene hazır yapı teknolojisinin ürünlerinden olan konteyner çeşidi olsa bile kaplanan zırh kulübeyi 8,5 ton ağırlığa kadar çıkarıyor.

Özel Yapım Kulübeler

Toplumsal olayların çok olduğu bölgelerdeki belirli noktalara, stratejik önem taşıyan binaların önüne, sınır bölgelerine, gerekli görüldüğünde büyükelçilik gibi diplomatik binaların önüne yerleştirilen Zırhlı Kulübe kullanımı esas olarak içindeki nöbetçileri korumayı ve geçişleri ilk elden kontrol etmeyi amaçlıyor. İnternetteki ilgili firma sitelerinde ayrıntılı özellikleri veriliyor. Bu açıklamalara göre klima, ısıtıcı radyatör, çatı projektörleri, telefon, dışarı ile haberleşmeyi sağlayan diyafon, dahili kamera, çelik dolap, yangın söndürücü ve tuvalet ile lavabo gerekli ekipman olarak kulübede bulunuyor. Gene bu bilgiler arasında bu kulübelerde dışarıdan bakılınca görülmeyen atış mazgallarının, görülmeyen acil çıkış kapaklarının ve merkezle bağlantıyı sağlayan alarm düğmelerinin olduğunu öğreniyoruz. Camlar ise içeriyi göstermiyor ama içerdekiler dışarıyı görebiliyorlar. Ayrıca camlar gene içeriye doğru patlamayacak şekilde filmlerle kaplanmışlar.

Güvenli Yaşam Alanı

Basında son olarak Güneydoğu’daki olaylarda kullanılmak üzere güvenlik güçlerine özel olarak güçlendirilmiş dört adet zırhlı kulübe teslim edildi haberiyle gündeme gelen Zırhlı Kulübe prefabrik hazır mekanların özel amaçla üretileni olarak kabul edilebilir. Nakliye durumuna göre değişik ölçülerde yapılabiliyorlar. Etnik, dini, toplumsal bir sürü çatışmanın yaşandığı ve özellikle Ortadoğu ülkeleri gibi bu çatışmaların yoğunlaştığı ülkelerde resmi güvenlik güçlerinin ihtiyaçları arasında yer alıyor. Hem polis kuvvetleri hem de askeri personel tarafından koruma amaçlı olarak kullanılıyor. Kurşun geçirmez nöbet kulübeleri içindekilere güvenli yaşam alanları sağlıyor. 

 

Soru Sorun